wtorek, 17 stycznia 2017

Literki Te literki to jednak potrzebne do życia są. Koniecznie :)

Jeżdżę tramwajem. Codziennie. Tym co zawsze, co to z Nowej Huty do centrum miasta jedzie, daleko, że hej. Z tego przystanku, co mi moje własne auto pokazało, żeby przy nim parkować, to szybciej będę do pracy miała.  Historia niesamowita, więc materiał na osobną notkę będzie :)  Tak więc jadę. Wolne miejsce było to i usadowiłam się z książką (cudowną, wspaniałą książką „Blog” Julii Rozumek – każdemu wielbicielowi ponadczasowych prawd i prostych mądrości polecam gorąco!) i odpłynęłam kompletnie. A wzruszenie z każdej strony na mnie czyha. I oczy często wilgotne. Bo jak Ona potrafi o tej zwykłej codzienności pisać! I o złamanym zębie. I o chorobie. No szacun wielki!

I tak spojrzałam znad tej książki na ludzi w tramwaju. Każdy coś czytał.

Starsza pani z tlenionymi włosami i umalowana szminką, czytała książkę. Młody pan obok e-booka. Dwie dziewczyny obok czytały coś w telefonie. Ja z książką… Każdy zlepiał te literki w tekst i do głowy przyjmował, coś co kiedyś ktoś przecież napisać musiał, wymyślił, obojętne czy wenę miał czy cierpiał na brak weny, czy na zlecenie pisał, czy dla własnej przyjemności, z potrzeby zatrzymania emocji, uczuć, chwili… Niby tylko 32 litery w alfabecie polskim, a tyle możliwości! Piękne to słowo pisane jest. I tyle może przekazać. Słać w świat dobro i obrzucać błotem. Ozłacać i hejtować. I mówione też ma moc… W tej samej sytuacji możesz do dziecka powiedzieć: „Ty, niezdaro” lub  „Widzę jak się starałeś, ćwiczenie czyni mistrza, następnym razem pójdzie Ci lepiej”. Ale ile samą intonacją, tonem głosu możesz przekazać…  Często do Ryja, psa naszego mówimy „Ty Ryju śmierdzący”, ale ton głosu słodki, pieszczotliwy, a pies się cieszy jak wariat  i merda ogonem :) Zawsze masz wybór – co powiesz, co napiszesz… Czy słowami dobro w świat chcesz słać, czy wolisz, żeby płynął z Ciebie (mocne słowo, ale jednak…) brudny ściek. Zawsze pomyśl jaki wpływ będą miały Twoje słowa na życie innej osoby. Nie skrzywdzić, nie urazić, ale jednak prawdę powiedzieć… Czasami to sztuka.

A słowa mają moc sprawczą. Uważaj na to co mówisz do siebie, czym się karmisz. „Jestem do niczego”, „jestem gruba”… to jak samosprawdzająca się przepowiednia… „Jesteś niegrzeczny”, powiedziane do dziecka sprawi, że tak właśnie będzie. Będzie niegrzeczny. Skoro jest już zaetykietowany, niegrzeczny, to jaki ma być?

Z Internetu: „Jedzie mężczyzna w tramwaju i myśli: - Żona - zołza, przyjaciele - oszuści, szef - idiota, praca - beznadziejna, życie - do dupy.... A Anioł Stróż stoi za jego plecami i zapisując to wszystko myśli: - Ale dziwne życzenia i to codzienne, ale cóż mogę zrobić, muszę je spełniać"... Z tym, że może nie do końca to Anioł Stróż, może to nasza podświadomość spełnia w najlepszej wierze nasze „życzenia”… Nasze myśli i słowa wibrują we wszechświecie. Na 100% warto sprawić, żeby były dobre!


Literki do czytania... 
 I literki pisane... bo ja nie umiem bez pisania, więc kalendarz już pęka w szwach, a gdzie jeszcze do końca roku szkolnego :)Z matki na córkę przeszło... 
Zeszyty dla Liwki do pisania. Zapełnia niezliczone ilości. Zazwyczaj tylko pierwszą stronę... Że aż stop powiedziałam i papier szanować kazałam... 
Wita mnie na progu domu: "Kupiłaś może jakieś ładne zeszyty?" :) :) :)Koło papiru to ja spokojnie nie przejdę...  A koło kalendarzy to już w ogóle.. Trza mnie wołami odciągać ;)

Co teraz czytacie? Polecicie jakąś wartościową, inspirującą lekturę? 

7 komentarzy:

 1. Pozwolisz, że podpatrzę kilka tytułów?
  Swoją drogą dobrze napisane - słowo ma niesamowitą moc oddziaływania, sama przekonuję się o tym niemalże każdego dnia. I nie ważne, czy jest pisane, czy mówione, czy słowa, które do nas docierają są z 'tu i teraz', czy z dalekiej przeszłości... I fajnie, że znów piszesz :)

  ps. Fajnie się złożyło, bo u mnie też o książkach :)

  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 2. teraz to jestemświeżo po biografii Riverside i wracam szybciochem do Harpii Chmielewskiej :) a w międzyczasie będzie nowy Przekrój i Robb Maggazin... później się zobaczy czy wróci na dobre czytacze flow, bo z tym bywa różnie...

  OdpowiedzUsuń
 3. zanabyłam sobie ostatnio dwa Kingi "Cujo" I " Rok wilkołaka";))))) ostatnio przeczytałam "Miasteczko Salem";))))

  kocham czytać;))))))))

  "Porąb i spal" - brzmi kusząco;)) co to takiego? horror? kryminał?

  OdpowiedzUsuń
 4. Ile na mnie czeka książek do przeczytania. Ale jakoś nie mam chęci ostatnio. Albo zniechęciła mnie sama książka. Przeważnie czytam od początku do końca, a ta którą teraz czytam jest jak flaki z olejem. I chyba nie dam jej rady... Co do Julii to parę razy odwiedzałam jej bloga, ale nie robię tego regularnie. Raczej jak gdzieś widzę że ona komentuje u kogoś. Ale książkę chętnie bym przeczytała ;) dojeżdżam teraz do pracy autobusem. Może jutro także wezmę książkę ? :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja się przywiązuję do książek, jak mi się bardzo podoba lub nawet zachwyci to kupuję lub zdobywam i czytam ją potem drugi raz niespiesznie, trzeci raz ze zrozumieniem, czwarty raz z zapamiętywaniem, piaty raz z przyjemnością ....
  Porąb i spal kupiłam, Sekretne życie drzew zdobyłam, Mroczną materię dostałam - wszystkie do smakowania i przemyślenia.
  A tak w ogóle, słowem można ugodzić bardziej niż nożem i wyleczyć lepiej niż antybiotykiem.

  OdpowiedzUsuń
 6. Książki to również moja pasja.Od dzieciństwa nie wyobrażam sobie bez nich życia

  OdpowiedzUsuń
 7. Ach, książki to i moi przyjaciele od najmłodszych lat. Postarałam się również ,żeby moje córki a teraz również wnuki zawarły tą ,jakże cenną znajomość :)
  Do marca jestem poza granicami Polski...Wzięłam ze sobą kilka książek M. Szwai ,D . Terakowskiej ,,Samotność Bogów'' kilka tomików wierszy bo bez poezji nie umiem...Pozdrawiam Cię :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz. To inspiruje! :-*

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...